2017-2018 Directors and Office

President / Bishop
Rev. Clark Zenkyu Watanabe
Resident Minister, Honomu Henjoji Mission and Paauilo Kongoji Mission
Term: April 16, 2016 - April 2020

457 Manono Street
Hilo, Hawaii 96720-4422
Office: (808) 935-3862 | Fax: (808) 935-0818
hikoybof@gmail.com

First Vice-President
Rev. Takayuki Meguro
Resident Minister, Kula Shofukuji Shingon Mission and Lahaina Shingon Mission Hokoji
Term: April 2018- April 2019

Second Vice-President
Mr. Patrick Watase
Member, Waimea Shingon Mission
Term: April 2018 - 2019

Treasurer
Rev. Sohko Kuki
Member, Hilo Hooganji Mission
Term: April 2018 - 2019

English Secretary
Mrs. Maragret Shiba
Member, Paauilo Kongoji Mission
Term: April 2018 - 2019

Japanese Secretary
Rev. Takayuki Meguro
Resident Minister, Kula Shofukuji Shingon Mission and Lahaina Shingon Mission Hokoji
Term: April 2018- 2019

 

Former Bishops

In recognition for their years of service, Koyasan Shingon Mission of Hawaii extended deep appreciation to the following reverends who have guided and lead the organization through the years.

Rev. Sohko Kuki
Resident Minister, Hilo Hooganji Mission
2012 - 2014

Rev. Dean Zenei Okimura
Resident Minister, Koboji Shingon Mission
2006 – 2012

Rev. Taido Kitagawa
Minister, Myokoji Shingon Mission

Additional names will be listed in the future.